Diş Hekimliğinde Cerrahi

20 Yaş Dişi

Yirmi yaş dişleri genellikle çene kemiği içerişindeki konumu , üzerinin dişeti veya kemikle kaplı olmasından dolayı gömük durumundadırlar
Dişin bir bölümü dişeti ile kaplı olduğu durumlarda sıklıkla enfeksiyon ve buna bağlı olarak yüzde şişme ve çene açmada azalma meydana gelir.Tekrarlanan enfeksiyonlar sonucu 20 yaş dişlerin etrafındakı kemik erimeye başlar ve yerine iltihabı doku oluşur.

Ayrıca çene kemliğindeki konumundan dolayı bazen önünde bulunana azı dişlerine baskı uygulayabilir bu durumda ağrı ve ön dişlerde çapraşıklık oluşur.

20 yaş dişlerin çekimi genellikle cerrahi olarak yapılır ve çekiminden sonra bu bölgede şişlik ve ağrı görülebilir.Bu durum 20 yaş dişinin etrafında kemik dokusu varlığında oluşur. Diş etrafındakı kemiği uzaklaştırmak için geleneksel yöntemler yerine sert doku lazeri (ER-YAG) kullanıldığında şişklik ve ağrı yüzde 80 oranında azalmakta ve doku iyileşmesi hızlanmaktadır. Ayrıca çekimden sonra düşük seviyeli lazer uygulaması ( LLLT) ile 20 yaş çekiminden sonra iyileşme dönemi ve çekimden sonra oluşan Kas spazmına bağlı çene kilitlenmesi daha kısa olur.

20 yaş diş çekimi nedir?

Yirmi yaş dişleri genellikle çene kemiği içerişindeki konumu , üzerinin dişeti veya kemikle kaplı olmasından dolayı gömük durumundadırlar.Dişin bir bölümü dişeti ile kaplı olduğu durumlarda sıklıkla enfeksiyon ve buna bağlı olarak yüzde şişme ve çene açmada azalma meydana gelir.  Tekrarlanan enfeksiyonlar sonucu 20 yaş dişlerin etrafındakı kemik erimeye başlar ve yerine iltihabı doku oluşur. Ayrıca çene kemliğindeki konumundan dolayı bazen önünde bulunana azı dişlerine baskı uygulayabilir bu durumda ağrı ve ön dişlerde çapraşıklık oluşur.

20 yaş dişlerin çekimi genellikle cerrahi olarak yapılır ve çekiminden sonra bu bölgede şişlik ve ağrı görülebilir.Bu durum 20 yaş dişinin etrafında kemik dokusu varlığında oluşur. Diş etrafındakı kemiği uzaklaştırmak için geleneksel yöntemler yerine sert doku lazeri (ER-YAG) kullanıldığında şişklik ve ağrı yüzde 80 oranında azalmakta ve doku iyileşmesi hızlanmaktadır. Ayrıca çekimden sonra düşük seviyeli lazer uygulaması ( LLLT) ile 20 yaş çekiminden sonra iyileşme dönemi ve çekimden sonra oluşan Kas spazmına bağlı çene kilitlenmesi daha kısa olur.

20 yaş dişleriniz başa bela mı? Gömülü diş ne demektir?

Dişler ağızda kemik dokusu ve dişeti dokusu tarafından çevrelenir. Dişler ağızdaki yerlerini alırken önce kemik dokusunu geçer daha sonra dişeti dokusunu geçer. Bazı dişler bu iki dokuyu birden ya da sadece dişetini geçemez ve ağız içerisine tam olarak ulaşamaz. Bu dişlere gömük dişler denir.

Tüm yirmi yaş dişlerinin çekilmesi mi gerekir?

Eğer gömük yada çıkmış olan yirmi yaş dişi pozisyonu nedeniyle yandaki dişlere ve bulunduğu kemiğe zarar veriyorsa, temizlenemeyecek bir pozisyonda ağızda yer almışsa ve çürük ya da kırık nedeni ile zarar görmüş, dolgu, kanal tedavisi, kuron ya da başka bir tedavi yöntemi ile tedavi edilemeyecekse mutlaka çekilmelidir.

Çekim zamanında yapılmaz ise dişlerin çapraşıklaşmasına sebep olabilir, iltahap yapabilir ya da öndeki dişe kalıcı zarar verebilir.

Diş çekimi nasıl yapılır?

Diş çekimi, dişin kemikteki soket denilen yuvasından uzaklaştırılması işlemidir. Basit diş çekimi lokal anastezi altında ağız içinde görünen dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir.

Cerrahi çekim nedir?

Cerrahi çekim ağız içinde rahatça görülemeyen, dişeti sınırında kırık olan ya da gömük dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir. Bazı durumlarda dişin üzerini kemik örtebilir.

Çekilecek diş bölümlere ayrıldıktan sonra çıkarılması gerekebilir. Bu durumlarda cerrahi çekim uygulanır. Normal çekimde olduğu gibi lokal anestezi ile işlem yapılabilir.

Er Yag Lazer ile cerrahi çekim avantajlar yaratır mı?

Dişe ulaşabilmek için kemik kaldırılması işlemi ve dişin bölümlere ayrılması işlemleri Er:YAG lazer ile yapılabilir. Lazerle kemiğin uzaklaştırıldığı 20 Yaş diş çekimlerinde, çekim sonrası oluşan ağrı ve şiş beşte bire kadar daha az olmaktadır. Bu da kişinin konforu açısından çok önemlidir.

Cerrahi işlem sonrası lazer uygulamasının faydası var mıdır?

İmplant cerrahisi de dahil olmak üzere çene kemiğinde yapılan tüm cerrahi işlemler sonrasında 3 defa uygulanan düşük seviye lazer tedaviler (DSLT) ile iyileşme kalitesi artar, iyileşme süresi kısalır, şiş (ödem) ve ağrı azalır.

AĞIZ VE ÇENE CERRAHİSİ / Diş Çekimi

Diş çekimi, dişin kemikteki soket denilen yuvasından uzaklaştırılması işlemidir. Basit diş çekimi lokal anastezi altında ağız içinde görünen dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir. Tedavisi mümkün olmayan dişlerin çekimi, diş kökü ya da kemik patolojilerinin olduğu durumlar (tümör, kist..vs.), implant cerrahisi gerektiren durumlar, kemik oluşturmaya yönelik işlemler, protez öncesi doku hazırlığı gerektiren durumlarda anestezi altında gerçekleştirilecek cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulabilir.

Cerrahi çekim

Cerrahi çekim ağız içinde rahatça görülemeyen, dişeti sınırında kırık olan ya da gömük dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir. Bazı durumlarda dişin üzerinde kaldırılması gereken kemik bulunabilir.

Çekilecek diş bölümlere ayrıldıktan sonra çıkarılması gerekebilir. Bu durumlarda da cerrahi çekim uygulanır. Normal çekimde olduğu gibi lokal anestezi ile işlem yapılabilir. Dişe ulaşabilmek için kemik kaldırılması işlemi ve dişin bölümlere ayrılması işlemleri Er:YAG lazer ile yapılabilir.

Ne zaman diş çekimi yapılır?

• Çürük ya da kırık nedeni ile zarar görmüş dişler, dolgu, kanal tedavisi, kuron ya da başka bir tedavi yöntemi ile tedavi edilemeyecekse

• Dişeti hastalığı nedeniyle dişi destekleyen kemik dokusunda kayıp oluşmuşsa, dişte sallanma başladıysa ve dişeti tedavisi ile diş kurtarılamayacaksa

• Zamanı geldiği halde düşmeyen süt dişleri varsa

• Ortodontik tedavi görecek kişilerde dişlerin yerlerine uygun yerleştirilebilmesi için gerekli olan yeri kazanabilmek için

• Gömük dişler varsa. Özellikle üçüncü büyük azılar, çenelerde yer sıkışıklığı, çürük ya da ağrıya neden oluyorsa çekilmesi gerekebilir

Diş çekimi sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

• Normal çekimden sonra çoğunlukla rahatsızlık olmamaktadır ancak ağrı kesici kullanımı gerekebilir.

• Cerrahi çekimler ise daha komplike oldukları için ağrıya neden olabilirler. Çekimin zorluğuna bağlı olarak sonrasında yaşanacak rahatsızlığın belirtileri ve süresi değişir. Cerrahi çekimden birkaç gün sonra ağrı ortadan kalkar.

• Bu sürede hekiminizin vereceği ilaçları düzenli ve doğru kullanmanız önemlidir.

• Çekimden sonra, en az 30 dakika boyunca gazlı bez ile bölgeye basınç uygulanarak kanın pıhtılaşması sağlanır. Sonraki ilk 24 saat içerisinde, çekim bölgesinde sızıntı şeklinde kanama olabilir.

• Operasyon sonrası şişliğin önlenmesi için yüz üzerinden operasyon bölgesine buz kompresi uygulanmalıdır. Cerrahiden sonraki ilk birkaç gün içinde şişlik iner.

• Uyuşukluk geçene kadar yemek yemeyin, fark etmeden uyuşuk olan bölgedeki yanak-dudağı ısırabilirsiniz.

• İlk 24 saat sıcak banyo yapmayınız ve sıcak yiyecek-içecekler tüketmeyiniz.

• Çekimden sonraki ilk birkaç gün yumuşak gıdalarla beslenmelisiniz.

• Ilık tuzlu su (bir bardak suya 1/2 çay kaşığı tuz) ile gargara yapmak da bölgenin temiz tutulmasına yardımcı olacaktır. İyileşmenin tamamlanması bir-iki hafta sürer.

• Çekim sonrasında bölge dikişler ile kapatıldıysa işlemden bir hafta sonra bu dikişlerin alınması gerekebilir.

• Yara üzerinde oluşan pıhtı bozulmamalıdır. Bu nedenle su ile çalkalamamalı ve tükürmemelisiniz, pipet kullanmamalısınız ve sigara içmemelisiniz. Bunlar kanamayı arttırarak, daha önce dişin olduğu delikte operasyondan sonra oluşan kan pıhtısının bozulmasına neden olur. Böylece tüm çekimlerin %5’inde oluşma ihtimali olan alveolit denen kuru kemik iltihabı oluşabilir.

• Sigara kullanan kişilerde alveolit oluşuma riski daha yüksektir. Bu nedenle çekim sonrası 2-3 gün sigara kullanılmamalı

DİŞ CERRAHİSİ – Diğer Cerrahi işlemler

Apikal rezeksiyon kök ucunun ve etrafındaki enfekte dokunun çıkartılmasıdır.
Kanal tedavisi sonrası dişin sorunlu kısmının çıkartılması için cerrahi olarak o bölgeye ulaşılır. İşlem sonunda kök ucu özel bir dolgu materyali ile kapatılır. İşlemin başarısını ve işlem sonrası konforu artırmak için operasyon sırasında lazer kullanılabilir.

Operasyondan sonraki ilk 24-48 saat içerisinde şişlik, hafif derecede kanama ve rahatsızlık hissi olabilir.

Şişliğin az olması için yüzünüze buz uygulayabilirsiniz. Dikişler 7-10 gün içerisinde alınır ve yara bölgesinin iyileşme durumu diş hekiminiz tarafından kontrol edilir. Yara bölgesi tam olarak iyileştiğinde dişin restorasyonu (dolgu ya da kuron) tamamlanır.

Eskiden kök rezeksiyonu işlemleri daha sık uygulanan işlemlerdi. Ama günümüzde dişin çekilip yerine implant uygulanması daha çok tercih edilmektedir. Doğal dişin bırakılması daha çok tercih edilse de bazı durumlarda implant uygulaması daha iyi bir seçenek olmaktadır.

Sinüs ogmentasyonu nedir?

Üst çene arka bölgedeki dişlerin üstünde bulunan anatomik boşluklara maksiller sinüsler denilmektedir. Maksiller sinüs hacminin fazla olduğu durumlarda ya da arka bölge dişlerinin çekimine bağlı olarak zamanla arka dişler bölgesindeki kemik hacminin azaldığı durumlarda, bu bölgelere implant yapılması mümkün olmayabilmektedir.

İmplant tedavisinde en önemli faktörün kaliteli, kalın ve yüksek kemik olduğu düşünülürse bu durum, implant cerrahisi açısından bir dezavantaj oluşturur. Böyle vakalarda kemik greftleri kullanılarak sinüs tabanını yükseltimesi işlemi olan “sinüs ogmentasyonu” ya da “sinüs lifting” denilen işlem yapılır.

Sinüs ogmentasyonu nasıl yapılır?

Lokal anestezi altında çene kemiği ile sinüs mukozası arasına kemik greftlerinin (kemik tozlarının) yerleştirilmesi işlemidir. Operasyondan sonra yerleştirilmiş kemiğin doğal kemikle kaynaşması için 6 ay gibi bir süre beklenir daha sonra implantlar yerleştirilir.
Kemik yüksekliğinin nispeten daha yeterli olduğu bazı durumlarda greftinin yerleştirildiği seans implantlar da yapılabilir.

Sinüs ogmentasyonu sonrası nelere dikkat etmeliyim?

• Uyuşukluk geçene kadar yemek yemeyin, farketmeden uyuşuk olan bölgedeki yanak-dudağı ısırabilirsiniz.
• İlk 24 saat sıcak banyo yapmayınız ve sıcak yiyecek-içecekler tüketmeyiniz.
• Operasyondan sonra hekiminiz tarafından verilen antibiyotik, ağrı kesici ve diğer ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.
• Operasyon sonrası şişliğin önlenmesi için yüz üzerinden operasyon bölgesine buz kompresi uygulanmalıdır.
• Operasyon sonrası ağzınızı su ile çalkalanmamalı ve tükürülmemelisiniz, en az on gün boyunca pipet kullanmamalısınız, sigara içmemelisiniz ve hapşırma-öksürme gibi durumlardan kaçınınız. Operasyondan sonra burun basınçla temizlenmemeli ve buruna su alınmamalıdır.
• Operasyonda 24 saat sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Preprotetik (protez öncesi) cerrahi nedir?

Protez yapımı öncesi uygun olmayan hasta ağzını ideal anatomik forma çevirmek için, daha estetik ve daha uyumlu protezler yapılabilmesi ve protez sonrası hastanın ağız sağlığının korunması ve konforunun sağlanması için yapılan cerrahi işlemlerdir. Proteze hazırlık amacıyla en sıklıkla yapılan işlemler şunlardır

• Dudak-dişeti bağının kaldırılması (Frenectomy & Frenoplasti)
• Kemik çıkıntılarının giderilmesi (Torusların giderilmesi)
• Kemiklerin düzeltilmesi (Alveoloplasti)
• Ağız derinliğinin artırılması (Vestibuloplasti)
• Çene kemiklerinin kalınlaştırılması (Kret ogmentasyonu)
• Protez vuruğu nedeniyle oluşmuş hareketli dişeti katlanmalarının kaldırılması (Epulis fissuratum)

Google Etiket: Diş Hekimi, Meram, Konya, Konya İmplant , Meram, Konya İmplant Merkezi , Konya İmplant Tedavisi , Konya İmplant Fiyatları , Konyada İmplant , Konya İmplantation, Diş Beyazlatma Konya , Lazerle Diş Beyazlatma Konya , Diş Beyazlatma Fiyatları Konya , Şeffaf Ortodonti Konya , Konya Ortodonti Fiyatları , Görünmez Diş Teli Konya , Diş Teli Fiyatları Konya , Şeffaf Ortodonti Fiyatları Konya, Diş Estetiği Konya , Konya Estetik Diş Hekimi , Konya Özel Diş Polikliniği , Diş Estetiği Fiyatları Konya, Zirkonyum Konya , Konya Zirkonyum Kaplama , Konya Zirkonyum Kaplama Fiyatları , Konya Zirkonyum Dis Yapan Hekimler, Gülüş Tasarımı Konya , Konya Estetik Diş Hekimliği , Konya Özel Diş Poliklinikleri, Diş Tedavileri , Konya Özel Diş Hekimleri, Diş Hekimliğinde Lazer Uygulamaları Konya, Emax Porselen Konya , Diş Dolgu Fiyatları Konya , Kanal Tedavisi Fiyatları Konya , Özel Diş Dolgu Fiyatları Konya