Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

Lamine (Yaprak Porselen)

Dişlerin ön yüzlerinde hafif seviyede aşındırma yapıldıktan sonra ince bir tabaka porselenin dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması işlemidir.

Porselen Lamine (Yaprak Kaplama)

Porselen laminate veneer kuronun avantajları nelerdir?

Porselen çok ince bir tabaka halinde hazırlandığından ışığı geçirmesi ve yansıtması doğal dişe çok yakındır ve bu özelliği sayesinde mükemmel estetik sağlar.
Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması yeterlidir,
Hiç bir dişin gereğinden fazla kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz,
Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Laminate veneer kimlere uygulanır?

Dişlerin formundan memnun olmayanlara
Ön bölgedeki diş renkleşmelerinde, renkleşmelerin tedavisi için uygulanan beyazlatma işlemlerinden sonuç alınamadığında
Dişleri aralıklı olanlarda
Ön dişlerde büyük dolguları bulunan ve çürüğün dolgu ile doldurulması sonucu estetik görünümden yoksun durumlarda
Ön dişleri kırık veya aşınmış olan kimselerde
Kalıtsal yapı bozukluklarında
Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)

Porselen laminate veneer kuron tedavisi ne kadar sürer?

Ortalama 3-4 seans sonucunda tedavi tamamlanmış olur.

Porselen Laminate Veneer Kuronların Bakımı
Diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve ağız gargarası kullanılmalı
Ön dişlerle sert gıdalar için koparma işlemi yapılmamalı
Diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı varlığında gece plağı kullanılmalı
Tırnak yeme alışkanlıklarından vazgeçilmeli
Altı aylık kontroller ihmal edilmemeli

Porselen Laminaların Kullanım Süresi Nedir?
Porselen Lamine uygulaması yapıldıktan sonra, Lamineları değiştirmek gerekmemektedir. Sonuçlar ömürlüktür. Yıllar geçse de ilk gün gibi kullanabilmektesiniz. Yenileme gerekmemektedir. Doğal dişlerdeki gibi, çay, sigara vb. etkilenmez. Diş taşı oluşumu gerçekleşmez.

Porselen Laminelar nasıl yapılır?
Porselen Lamine ile ilgili muayeneye gelindiğinde, yaptırmaya karar veren kişilerle, Lamine rengine ve formuna karar verilir. Kişi ile birlikte yeni görünüme karar verilir. Ölçü alınır. Kişiye özgü gülüş tasarımı planlanır. Sonrasında 2.ci kez gelindiğinde, planlanan tasarım yapılır. İlk ve ikinci muayene arasındaki süre 5-6 gündür. Ölçü alındıktan 5-6 gün sonra ağız içinde, dişlere Lamineteler yapıştırılır. Dişlere yapıştırma işlemi yapılırken, aşındırma ve kesme işlemi yapılmamaktadır. Acı olmamaktadır.

Porselen Lamineler Dayanıklı mıdır?
Lamineler, aynaya bakıldığında dişin ön cephesinde görülen, dişlere yapuştırma işlemi yapılır. Yapıştırma işleminden sonra, porselen yaprakların dişten kopması zordur. Düşmemektedir. Yaprakların zarar görmemesi için kalem ısırırılmamalı, tırnak yenmemelidir.

Porselen Lamineların bakımı nasıl yapılmalıdır?
Ağız ve Diş Sağlığı için, çocukluktan itibaren öğrendiğimiz rutin bakım, porselenlere de uygulanmalıdır. Doğal dişler için dikkat etmemiz gereken tüm hususlar aynen geçerlidir. Kalem vb sert cisimler ısırılmamalıdır. Diş gıcırdatması yapılmamalıdır.

Porselen Lamineların avantajları nelerdir?
Bazı kişilerin doğal dişleri, sigaradan, kahveden, çaydan sıkça renk değişimi gerektirir. Düzenli diş fırçalanmasına rağmen, renk sararması görülür. Bu uygulamanın en büyük avantajı, içilen şeylerden diş rengi etkilenmemektedir. Diş taşı oluşumu olmamasıdır. Işık geçirgenliği sayesinde doğal dişlerden görüntü olarak ayırtedilmesi zordur.

Porselen Laminelar takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?
Bu estetik diş tedavisi sonrasında, diş gıcırdatmaya son vermelisiniz. Doğal dişler ile ısırılmaması gereken sert cisimler ısırılmamalıdır. Doğal dişlere uyguladığımız diş fırçalamasının her zaman yapılması gerekmektedir. Uygulamayı yapan diş hekiminin belirttiği zamanlarda kontrollere gidilmesi önemlidir.

Porselen Lamine Kimlere Uygulanır?
Diş renginizden sürekli rahatsızsanız ve gülümsemenize engel oluyorsa, hayatınızda gülümsemeniz size dert olmasın…

Dişler arasında boşlukları olan kişiler, diş boyutlarındaki farklılıktan mutsuz olanlar, yıllar önce yaptırılan dolguların yapısının ve renginde değişiklik isteyenler, ortodontik bir tedaviden korkup diş hekimi koltuğundan kaçan kişiler, ön dişlerinde çürükleri olanlar…

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp