Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Nedir?

Genel anestezi ile diş tedavisi zaman zaman başvurulması gereken bir yöntem olmaktadır. Diş hekimliğiyle ilgili tedaviler genellikle lokal anestezi dediğimiz bölgesel uyuşturmalarla yapılmaktadır. Ancak koltukta işlem yapılamayan durumlarda ilgili tedavilerin yapılabilmesi için genel anestezi iyi bir seçenektir. Genel anestezi geçici bilinç kaybıyla beraber hastanın ağrı duymasının da önüne geçen bir uygulamadır. 

Genel Anestezi Diş Tedavilerinde Neden Kullanılıyor?

Diş hekimliğinde bir çok sektörel gelişme yaşanmasının sayesinde lokal anestezikler ve rubber dam izolasyonu altında çok başarılı tedaviler yapılabilmesine rağmen diş hekimi korkusu hala mevcut olan bir gerçektir. Tedavi olmaktan çekinip korkan birçok hastanın olması hala sık karşılaşılan bir durum. Genel anestezi koltukta tedavi olamayan hastalar için ideal bir seçenektir. Hasta işlemler sırasında derin bir uykuda gibidir, dolayısıyla hiçbir şey hissetmez, yapılan işlemleri hatırlamaz.  

Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi nin Avantajları Nelerdir? 

Özellikle bulantı refleksi olan ve diş hekiminden fazla korkan hastalar için bütün işlemlerin tek bir seansta halledilebilmesi çok büyük avantaj sağlamaktadır.   

Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi Kimlerde Uygulanabilir?

  • Yaşı koltukta oturamayacak kadar küçük ya da tedaviyi koltukta yaptıramayan çocuklarda 
  • Diş hekimi koltuğunda işlem yaptırmak konusunda fiziksel veya mental engeli olan hastalarda 
  • Diş tedavisiyle ilgili aşamadığı korkuları olan hastalarda 
  • Uzun seanslar sürecek tedavileri için vakti olmayan hastalarda 
  • Özel implant türleri veya özel cerrahi ihtiyacı olan hastalarda 

Genel Anestezi Altında Tedavi İlk Seçenek Midir?

Genel anestezi ile diş tedavisi ne geçilmeden önce ilk yapılması gereken işlemin koltukta denenmesidir. Ancak işlemin bitirilmesine izin verilmeyecek kadar bir uyum problemi mevcutsa bu durumda en uygun seçenek genel anestezidir. 

Çocuk Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Kullanılabilir Mi? 

Diş tedavisi ihtiyacı olan çocuk hastalarda eğer koltukta işlem yapılamıyorsa ve genel anestezi uzmanı tarafından herhangi bir engel görülmüyorsa diş tedavileri genel anestezi altında tek seferde yapılabilir.  Çocuk hasta işlem bitiminde uyandırıldığında hem bütün tedavileri bitirilmiş olur hem de çocuk diş tedavilerinin ortaya çıkartabileceği travmalar meydana gelmemiş olur.  

Genel Anestezi Zararlı Mıdır? 

Genel anestezi uygulamalarında komplikasyon ihtimalleri çok düşüktür. Genel anestezinin komplikasyonları ve detaylarıyla ilgili bir anestezi uzmanından bilgi alınabilir. Ancak diş hekimliği açısından herhangi bir risk bulunmamaktadır. 

Beklenmedik bir diş problemi ile karşılaştığınızda sadece doktorunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Bu sebeple merak ettiğiniz sorularınız için diş hekiminiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle 0 332 320 04 04, 0544 233 01 77 numaralı telefonlarımızdan iletişime geçebilir; Konya Meram’da bulunan Beyaz Meram Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 

 

Genel anestezi ile diş tedavisi tehlikeli mi?

Güncel anestezi teknikleri ve deneyimli anestezi ekipleri ile genel anestezi altında diş tedavisi yapılmasında risk oldukça azdır.

Çocuklara genel anestezi altında diş tedavisi yapılır mı?

Çocuklar genel anestezi altında diş tedavisi yaptırabilir. Koltukta oturmakta zorlanan veya diş hekimi korkusu gibi sıkıntıları olan çocuklarda başvurulabilir.

Genel anestezi altında ağrı acı hissedilir mi?

Genel anestezi altında yapılan tedavilerde hiç bir şekilde ağrı acı hissedilmez. Hastanın bilinci genel anestezi altında tamamen kapalıdır.

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp