Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

Porselen Kaplama Mı Zirkonyum Kaplama Mı?

Porselen kaplama mı zirkonyum kaplama mı tercih edilmeli konusu hastalarımızdan ve hatta arkadaşlarımızdan sıkça duyduğumuz sorulardan bir tanesi. Hangi kaplama tercih edilmeli noktasında konusunda araştırma yapan hastalarımız için öncelikle kaplama nedir onu açıklayalım. 

Herhangi bir nedenle (çürük, diş kırılması vb.) dişte madde kaybının oluştuğu durumlarda dişi korumak için yapılan restorasyon işlemine kaplama denir. Estetik olarak görünüşünü beğenmediğimiz dişlere gülüş estetiğinin bir parçası olarak yapılabilir. Veya implant üzeri yapılacak dişlerde kaplama kullanılabilir.  

Kaplamalar günümüzde birçok materyalden yapılabilmektedir. Bu materyallerden en sık kullanılanlar metal destekli porselen kaplamalar ve zirkonyum kaplamalardır. 

 Porselen Kaplama Ve Zirkonyum Kaplama Farkları Nelerdir? 

Metal destekli porselen kaplamalar ülkemizde neredeyse 60-70 yıldır güvenle kullanılmaktadır. Uygun şekilde yapıldığında biyolojimizle uyumludur, dişlerimize ve diş etlerimize zarar vermez.  

Ancak alttaki metalin vermiş olduğu opaklıktan dolayı estetik konusunda yetersizdir. Yine metal altyapısından kaynaklı olarak dayanıklılık konusunda yetersiz kaldığı durumlar olabilir. Burada da zirkonyum kaplamalar devreye girmektedir.  

Zirkonyum kaplamalar içlerinde metal bulundurmadığı için porselen kaplamalara göre ışık geçirgenliği daha fazladır. Dolayısıyla gerçek bir dişe yakın bir görüntü daha iyi elde edilir. Bu sayede hasta gülümsediğinde yapay görünümü çok daha düşüktür. Biyolojik olarak gayet uyumludur. Bunların yanı sıra yapılan araştırmalar diş eti ve zirkonyum arasında kimyasal bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla daha uzun ömürlü olarak kullanılabilmektedir. 

Metal destekli porselen kaplamalar yavaş yavaş yerini zirkonyum kaplamalara bırakmaktadır.  

İmplant Yaptırırken Porselen Kaplama Mı Zirkonyum Kaplama Mı Tercih Edilir? 

İmplant tedavisinde sıra diş takma aşamasında geldiğinde eğer birkaç diş eksiği varsa tercihimiz genellikle zirkonyum kaplamalardır.  Ancak daha fazla diş eksikse farklı materyallerden destek alınabilmektedir. Tercih aşamasında diş hekimi ile karar verilmesi uygun olacaktır. 

 Porselen Kaplama Mı Zirkonyum Kaplama Mı Hangisi Tercih Edilmeli? 

Zirkonyum kaplamaların metal destekli porselen kaplamalara göre tabi ki üstün olduğu yönler mevcuttur. Ancak size hangi kaplama türünün uygun olacağı hekiminiz tarafından yapılacak detaylı radyografik ve ağız içi muayene sonucu belirlenmelidir. Burada önemli olan sağlıklı bir şekilde hastanın gereksinimini karşılayacak uygun materyalin seçilmesidir. 

Estetik olarak çok ince ve detaylı bir çalışma gerektiren durumlarda e-max diye adlandırılan tamamen seramik özellikli, yüksek dayanım, estetik ve uyum kabiliyeti olan malzemelerden de faydalanılabilmektedir. Özel bir çalışma gerektiren e-max kaplamalar sıklıkla tercih ettiğimiz ve yüksek memnuniyet oranına sahip uygulamalardandır. Dişlerinizin e-max yaptırmaya uygun olup olmadığını ancak detaylı bir muayene sonrası size bildirebilmekteyiz. 

 

Beklenmedik bir etki ile karşılaştığınızda sadece doktorunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Bu sebeple merak ettiğiniz sorularınız için diş hekiminiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle 0 332 320 04 04, 0544 233 01 77 numaralı telefonlarımızdan iletişime geçebilir; Konya Meram’da bulunan Beyaz Meram Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 

 

Porselen kaplama mı zirkonyum kaplama mı doğal görünür?

Işık geçirgenliği gerçek dişe daha yakın olduğu için zirkonyum kaplamalar daha doğal görünür.

Porselen kaplama mı zirkonyum kaplama mı daha uzun ömürlüdür?

Yapılan araştırmalar zirkonyum kaplamanın diş eti ile kimyasal bağlanma yaptığını ortaya koymuştur. Bu da daha uzun ömürlü olduğunu göstermiştir.

Porselen kaplama mı zirkonyum kaplama mı tercih edilmeli?

Zirkonyum kaplamaların metal destekli porselen kaplamalara göre tabi ki üstün olduğu yönler mevcuttur. Ancak size hangi kaplama türünün uygun olacağı hekiminiz tarafından yapılacak detaylı radyografik ve ağız içi muayene sonucu belirlenmelidir.

 

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp