Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

Masseter Botox ve Diş Sıkma Tedavisi

Günümüzde strese bağlı olarak diş sıkma alışkanlığı yaygın olarak görülmektedir. Sürekli olarak diş sıkma alışkanlığı baş, boyun bölgesinde ağrılara, çene ekleminde zarara ve dişlerde kırılmaya, aşınmaya(kama defekti), diş eti çekilmesine sebebiyet verebilmektedir. Tüm bunlar ağız açıklığını kısıtlayacağı için kişiler ağız açmada bile sıkıntı yaşayabilmektedir. Ayrıca çok ve sürekli diş sıkan insanlarda çiğneme kası olan masseter kası güçleneceği için yüz köşeli bir form almaktadır.  Dolayısıyla tüm bu yıkıcı etkileri yaşamadan önce diş sıkmanın önüne geçmek en mantıklısıdır. Masseter botox bu konuda iyi bir seçenek olabilmektedir. 

Masseter Botox Nedir? 

Botox diş hekimleri tarafından uygulanabilen bir çeşit protein içerikli bir kimyasaldır. Diş hekimi ilgili bölgelere yeterli miktarda ilacı enjekte ederek botox tedavisini uygulayabilmektedir.  Birkaç gün içinde botoxun etkisi kas aktivitesini azaltarak tedavi sürecini başlatır. Bu sayede hastaların diş sıkmaya oluşan semptomları azaltmakta veya ortadan kaldırmaktadır.  

Masseter Botox Neden Yapılmalı? 

Son zamanlarda en çok uygulanan diş tedavilerinden bir tanesi diş sıkmayı engellemek amacıyla uygulanan masseter botox uygulamasıdır.  

Diş sıkan hastaların dişlerinde sızlamalar başlar, dişetleri çekilebilir, dişlerde mikro çatlaklar sebebiyle kırılmalar, hatta çürümeler oluşabilir. Dişlerin kesici kenarları ciddi seviyede aşınabilir. Çene kasları çok gelişeceği için agresif ve kaslı bir yüz görünümü ortaya çıkabilir. Bu durum sebebiyle başvuran hastalarımız ile yaptığımız konuşmada bize “hocam çok agresif, çok ciddi göründüğümü söylerler” diyorlar. Bu gerçektir. Çünkü diş sıkan kişilerde masseter kasları geliştiği için yüz köşeli bir hal alır. Oval yüz tipleri daha yumuşak bir izlenim verirken köşeli yüz hatlarına sahip bireyler çok daha itici bir izlenim oluşmasına sebep olurlar. 

Diş sıkan hastaların ayrıca dişlerinde oluşan mikro çatlaklar ve komşu dişlerde oluşan aproksimal sürtünmeler sebebiyle diş çürüklerinde ciddi seviyede artış meydana gelmektedir. Bu hastalar genelde dişlerinin içten çürüdüğünü, dişlerin hep yanlardan çürüdüğünü ifade etmektedirler. Dişler aynı bir amortisör sistemi gibi esneme kabiliyetine sahiptirler. Bu sebeple bir çok dikey kuvveti karşılayabilmektedirler. Fakat yüksek gelen kuvvetlerde mine kristalleri mikro çatlaklar sebebiyle bütünlükleri bozulacağı için çürümeye elverişli hale gelirler. Aynı zamanda komşu dişler bu yukarı aşağı esneme esnasında sürtünerek birbirlerini aşındıracakları için mine tabakasında gözle görülür seviyede deformasyona uğrayacaklardır. 

Botox İşlemini Kimler Yapabilir?   

Botox işlemini bu konuda eğitim almış ve yasal yetkileri olan hekimler yapabilir. Diş hekimleri ağız diş ve çene bölgesinde eğitim aldıkları için ve bu konuda yasal yetkilere sahip oldukları için masseter botoxu uygulayabilirler.  

Botox İşlemi Acıtır Mı?  

Botox işlemi en acısız işlemlerden bir tanesidir. Cilde uygulanan anestezik kremler ile hastaların konforu daha da iyileştirilebilmektedir. 

Massater Botox Tek Başına Yeterli Mi? 

Diş sıkmayı tetikleyen diş eksikliği, diş eti hastalığı, okluzyon yani kapanış bozuklukları gibi durumlar mevcutsa eğer botoxa ek olarak bu durumların da tedavisi yapılarak hem diş sıkmayı hem diş sıkmaya sebebiyet veren durumları ortadan kaldırmış oluruz.  

Botox Kalıcı Bir Tedavi Yöntemi Midir? 

Botox işlemi genelde hızlı etkisi sebebiyle tercih edilmektedir.  Fakat gerekli oklüzyon ve dikey boyut çalışmaları yapılmalıdır. Kalıcı bir çözüm için gerekli tedaviler eksiksiz yaptırılmalıdır. 

Botox İşleminin Etkisi Ne Kadar Sürer? 

Kişiden kişiye değişmekle beraber 4-6 ay süren bir etkisi gözlemlenmektedir. Aynı kişide farklı zamanlarda yapılan botox işlemi bile farklı etki sürelerine sahip olabilmektedir. Yani her botox uygulandığında aynı süre etki görmeyeceğinizi bilmenizde fayda vardır. 

Massater Botox Uygulaması Çene Ameliyatıyla Yapılan Çene Küçültme İşlemi Yerine Yapılabilir Mi?  

Botox işlemi hastanede yatmayı gerektirmeyen, kasa uygulanan, ön hazırlığı olmayan ve çene kemiklerine müdahale edilmeyen bir işlemdir. Çene küçültme ameliyatlarında ise kemikte kesiler veya kemik miktarını azaltmaya yönelik işlemler yapılmaktadır. Masseter botox uygulaması ameliyat komplikasyon riskleri içermediğinden uygun vakalarda çene küçültme işlemleri yerine tercih edilebilmektedir. 

Massater Botox Estetik Olarak Yüzde Bir Değişiklik Oluşturmak İçin Yapılabilir Mi? 

Düzenli yapılan masseter botoxun masseter kasımızı içeren yüzün alt kısmında bir miktar incelmeye sebep olması beklenmektedir. Dolayısıyla köşeli değil de daha oval bir yüz hattına sahip olmak isteyen kişiler için masseter botox uygun bir seçenek olabilmektedir. Ayrıca alt yüzün sağ ve solu eşit değilse bu durumu düzenlemek için de masseter botox uygulaması kullanılabilmektedir. 

Masseter Botox İşlemi Ne Kadar Sürer? 

Masseter kasımıza botox enjeksiyonu yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. Uygulamadan önce herhangi bir hastane prosedürü gerektirmez. Masseter botox işlemi sonrası gündelik hayata devam edilebilir.  

 

Beklenmedik bir etki ile karşılaştığınızda sadece doktorunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Bu sebeple merak ettiğiniz sorularınız için diş hekiminiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle 0 332 320 04 04, 0544 233 01 77 numaralı telefonlarımızdan iletişime geçebilir; Konya Meram’da bulunan Beyaz Meram Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 

 

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp