Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

İmplant Tedavisi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Yazımıza implant tedavisi neden yapılır sorusu ile başlayalım. Yetişkin bir insanda 32 adet diş bulunmaktadır. 4 adet yirmilik dişimizi saymazsak 28 adet dişimiz bulunmaktadır. Bu 28 adet dişimiz belli̇ bir düzen içerisinde çalışırlar. Bu sayede yediklerimizi rahatça öğütürüz, lokmaları parçalarız ve estetik olarak eksiksiz bir gülümsemeye sahip oluruz.

Bu 28 dişimizden herhangi̇ 1 tanesini ya da bir kaç tanesini çektirmek mecburiyetinde kalabiliriz. O zaman ağzımızdaki sistemin aksadığını görebiliriz. Hem estetik problemler başlayacaktır hem de diğer sağlam olan dişlerimizde problemler oluşmaya başlayacaktır. O zaman bizim bu sistemi korumamız gerekir. Bu nedenle çekilen dişin yerine en kısa süre içinde bir implant diş yaptırılmalıdır.

İmplant dişler temelde 2 kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlardan bir tanesi; diş kökünü oluşturan titanyum vidalardır. Diğeri ise bu titanyum vidalar ile kombine olarak çalışan, çiğneme görevini gösteren diş yapısıdır. İmplant tedavisi genelde 2 hafta ile 2 ay gibi bir süre sürmektedir. bazı özel durumlarda daha fazla sürdüğü olabilmektedir.

İmplant tedavisi can acıtan bir tedavi̇ midir? Tedaviyi yaptırmak zor mudur? Diş implantı acıtır mı? 

İmplant tedavisi sanılanın aksine son derece kolay bir tedavidir. Genelde hastalarımız ilk defa implant yaptıracaksa eğer çok tedirgi̇n olurlar. Fakat işlem bittikten sonra boşuna korktuklarını, sandıkları gibi zor bir tedavi olmadığını anladıklarını dile getirirler. Lokal anesteziler sayesinde tedavi ağrısız acısız sancısız tamamlanır. Ayrıca ileri seviyede korkusu olan hastalarımız için genel anestezi̇ altında da uygulanabilmektedir. 

İmplant yaptıran hastalarımızın bir diğer merak ettiği konu ise implantın ömrüdür. Ömür boyu kullanılabilen bir protez tedavisidir. Eğer gerekli̇ koşullar ve bakımlar sağlanırsa ömür boyu kullanılmasına engel olacak bir durum ile karşılaşılmaz. 

İmplant pahalı bir tedavi̇ midir? 

İmplant tedavisi kullanılması gereken malzemeler dolayısıyla belli bir bütçe gerektirmektedir. Eğer minimum bütçe ile bir implant tedavisi yaptırmak istiyorsanız, dişinizin çekildiği seans yapılması düşünülen implantın planlamasını yapmanızı öneririz. Çünkü geçen zamanla birlikle kemik ve dişeti dokularındaki değişiklikler sebebiyle ekstra tedaviler ya da farklı özelliklere sahip spesifik implantlar kullanılması gerekeceği̇ için size ekstra bir maliyet tablosu çıkacaktır. 

İmplant tedavisi gören bir hastanın o bölgede ısırma çiğneme gibi tahriş etme ihtimali olan davranışlardan, sıcak gıdalardan ve içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Sigara kullanımı implantlara direkt olarak zarar vermektedir. kesinlikle uzak durulması gerekir. İmplant yapılan bölgenin gerekli̇ hijyen şartlarının sağlanması için doktorunuzun tavsiye ettiği ürünleri kullanmanızı öneririz. Ayrıca reçete edilen tüm ilaçların eksiksiz kullanılmasını tavsiye ederiz. 

Beklenmedik bir etki ile karşılaştığınızda sadece doktorunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Bu sebeple merak edilen sorularınız için diş hekiminiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle 0 332 320 04 04 numaralı telefonumuzdan iletişime geçebilir; kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

 

İmplant hangi durumlarda yapılır

Dişin çekilmesini gerektiren durumlar oluştuğunda, eksik dişin tamamlanması gerekir. Ağızda eksik diş bırakıldığında çiğneme zorlaşır, estetik görünüm bozulur. Eksik dişin tamamlanması için İmplant tedavisine başvurulur.

İmplant işlemi ne kadar sürer

Tedavi genellikle 2 hafta ile 2 ay arasında tamamlanır. Bazı özel durumlarda bu süre uzayabilir. Dişin ne kadar süre önce çekildiği, kemik ve dişetlerinin durumu süreyi etkileyen faktörler arasındadır.

İmplant tedavisi ağrılı bir işlem midir

Lokal anestezi uygulamaları ile implant tedavisi ağrısız ve acısız bir şekilde uygulanmaktadır. İleri seviyede korku duyan hastalar için genel anestezi altında da uygulanabilmektedir.

İmplant sonrası sigara içilir mi

Tedavi sonrasında sigara içilmemesi gerekir. Sigara dumanı implantı direk olarak etkilemektedir.

İmplant fiyatları ne kadar

Kullanılan malzemelerin kalitesi ve dişin çekilmesi ile implant yapımı arasında geçen sürenin uzunluğu tedavi maliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle diş hekiminize başvurmanız daha uygun olacaktır.

İmplant tedavisi zor mudur

İmplant tedavisi oldukça kolay ve kısa süren bir cerrahi işlemdir. Önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta diş çekiminden sonra en kısa sürede planlanmasıdır.

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp