Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

İmplant Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenler oldukça merak konusu oluyor. Diş kaybı olan kişilerde ağız ve diş sağlığının, fonksiyonunun tekrar yerine koyulması gerekir. Estetiğin sağlanabilmesi için uygulanılabilecek implant tedavisi mümkün olan en kısa süre içinde yapılmalıdır. Bu uygulanacak olan implant tedavisinin başarısı implant ve hekimin kullandığı tekniklere bağlıdır. Aynı zamanda hastanın cerrahi operasyon yapılan bölgeye gösterdiği özenle de doğrudan ilişkilidir. İyileşmenin bir an önce sağlanması ve tedavinin bir an önce sonuca ulaşabilmesi için hastanın özenle bölgeyi koruması önemlidir.  

İmplant cerrahisi yapılan bölgede birkaç tane dikiş mevcut olabilmektedir. Dikişlerin güzel bir şekilde temizlenmesi orada besin kaynaklarına bağlı oluşabilecek enfeksiyonun önüne geçebilmek için oldukça önemlidir. Bu amaçla cerrahi işlemlere özgü üretilmiş olan işlem sonrası fırçalar tercih edilebilir. Cerrahi implant bölgesi sert olmayan bir şekilde yumuşak ve yuvarlak hareketlerle temizlenmelidir. Her yemekten sonra cerrahi işlem görmüş olan bölgenin temizlenmesi ve olabildiğince besin artıklarının uzaklaştırılması gerekir. Gargara yaparak ilgili bölgenin olabildiğince besin artıklarından arındırılması önemlidir. 

Yapılan implant tedavisi sonrası eğer varsa doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Ağrının olmaması işlem bölgesinin tamamen iyileştiğini göstermez dolayısıyla ağrı olmasa bile ilaçlarımızı içmekte fayda bulunmaktadır.  

İmplant tedavisi yapıldıktan sonra işlem yapılan bölge lokal anestezinin etkisiyle birkaç saat boyunca hissedilmeyecektir. Dolayısıyla işlem yapılan bölgedeki anestezinin etkisi geçene kadar hastaların herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. İmplant tedavisi yapıldıktan sonra ilk bir hafta boyunca çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.  İmplant ve kemiğin bir bütün olma sürecindeyse olabildiğince sert gıdalarda uzak durulması gerekmektedir. Besinler olabildiğince ağız dışında parçalara bölünmeli ve implant yapılmış olan bölge zorlanmamalıdır.  

İmplant yapıldıktan sonra mümkünse hiç sigara içilmemelidir ancak sigarayı bırakamayan hastalarda özellikle ilk bir hafta boyunca sigara gibi tütün içeren alışkanlıklardan uzak durmak implantın uzun dönem başarısı için önem arz etmektedir.  Sigara implantın kayıp edilmesine bile sebep olabilmektedir. 

İmplant sonrası bölgeye soğuk kompres uygulaması yapmak o bölgedeki şişliğin ve morarmanın oluşmaması ya da daha az oluşması için yardımcı olabilmektedir. 

İmplant işleminden sonra ilk 24 saat boyunca spor yapılması önerilmemektedir. İlk bir hafta havuza girmemekte fayda vardır. Bunun sebebi havuz suyundaki bakteriyel bulaş riskidir. Hamam, sauna gibi sıcak ortamlarda bulunulmaması gerekmektedir. 

Beklenmedik bir etki ile karşılaştığınızda sadece doktorunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Bu sebeple merak edilen sorularınız için diş hekiminiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle 0 332 320 04 04 numaralı telefonumuzdan iletişime geçebilir; kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

İmplant sonrası diş fırçalama nasıl olmalıdır?

Cerrahi işlemlere özgü üretilmiş olan işlem sonrası fırçalar tercih edilebilir. Cerrahi implant bölgesi sert olmayan bir şekilde yumuşak ve yuvarlak hareketlerle temizlenmelidir.

İmplant tedavisinden sonra yemek yenilir mi, nelere dikkat edilmelidir?

İşlem yapılan bölgedeki anestezinin etkisi geçene kadar hastaların herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. İmplant tedavisi yapıldıktan sonra ilk bir hafta boyunca çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

İmplant sonrası sigara içilirse ne olur?

Özellikle ilk bir hafta boyunca sigara gibi tütün içeren alışkanlıklardan uzak durmak implantın uzun dönem başarısı için önem arz etmektedir. Sigara implantın kayıp edilmesine bile sebep olabilmektedir.

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp