Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

Diş Teli Tedavisi Ortodontik Tedavi Hakkında Merak Edilenler

Diş teli tedavisi olarak da halk arasında bilinen ortodontik tedavi nedir?

Diş teli bir ortodontik tedavi yöntemidir. Genellikle dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi için uygulanan tedavilerdir. Aynı zamanda iskeletsel bozuklukların düzeltilmesi için de uygulanabilmektedir. Genellikle tel sistemleriyle yapılsa da hiç tel kullanmadan da yapılabilen tedaviler mevcuttur.  

Diş teli mi şeffaf plak mı tercih edilmeli?

Tedavinin hangi sistemle yapılacağı tedaviyi daha kolay hale getiren sisteme öncelik verilerek seçilmektedir. İki sistemle de başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.  

Tedavide cerrahi müdahale gerekir mi?

Bazen tellerin dışında ekstra işlemler gerekebilmektedir. Çekim, cerrahi işlemler yada sabit veya hareketli apareyler bunlara örnektir. Aparey kullanım ihtiyacı durumun iskeletsel olup olmadığıyla ilişkilidir. Alt-üst çene ilişkisi, dişlerin çenelerle ilişkisi gibi iskeletsel durumlar bu konuda belirleyici olabilmektedir.  

Tedaviye ne zaman başvurulur? 

Kişi aynaya baktığı zaman yada veli çocuğun dişlerine baktığı zaman bir çapraşıklık yada estetşk bir problem gördüğünde genelde bir tedavi talebi oluşmaktadır. Ancak aslında 6 yaşından itibaren düzenli ortodontik muayeneler yapılmalıdır. Hasta diş hekimine başvurduğunda radyografik ve ağız içi muayene yapılarak hastanın ihtiyaçları belirlenir. Tedavinin dişsel mi iskeletsel mi yoksa kombine mi bir tedavi olacağı bu noktada belirlenir.  

Tedavide diş çekimi gerekli mi?

Evet, bazen gerekebilmektedir. Eğer çene kemiğinde dişleri alabilecek bir hacim mevcut değilse diş çekimi bir seçenek olabilmektedir. Tedavi bittiğinde eksik diş fark edilmez, bir boşluk olmaz. Günümüzde tedaviler tüm yüz bütünüyle değerlendirildiği için daha estetik sonuçlar ortaya çıkmaktadır.  

Tedavide yaş sınırı var mı?

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilen bir tedavidir. Sadece yaşa göre tedavinin şekli değişebilmektedir. Mesela 10 yaşında ve 35 yaşındaki bireylere uygulanacak tedaviler ve tedavi süreleri aynı olmayabilmektedir. Ancak yine de estetik sonuçlar ortaya çıkmaktadır.  

Tedavi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi süresince dişlerimizin yerleri değiştiği için dişlerin mevcut pozisyonlarını korumak için pekiştirici tedavinin bir parçası olan gece kullanılan plakları hastanın düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda dişlerin arka kısmına ince,  hastayı rahatsız etmeyen, dışardan görünmeyen bir tel takılır.  Bu iki pekiştirici yöntem kullanılarak dişlerin senelerce yeni pozisyonlarını koruması sağlanabilmektedir.  

Diş teli tedavisi fiyatları nelerdir?

Kullanılan malzemelerin çoğunun ithal olması, seçilen tedavi yöntemi gibi etkenler fiyatı değiştirebilmektedir. 

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Tedavi süresi 6 aydan 3-4 yıla kadar değişebilmektedir. Ancak bu kadar uzun süren tedaviler oldukça nadir görülür. Genellikle 1-1.5 yıl gibi bir süre içinde tedaviler sonuca ulaşmaktadır. 

Diş teli tedavisi yapılmazsa ne olur? 

Görüntüde rahatsız edici bir durumun yanında fonksiyonel olarak alt- üst çenelerin ve dişlerin uyumsuz çalışması ilerde eklem problemlerine yol açabilmektedir. Kulağın hemen ön tarafında bulunan ve alt çenemizi çalıştıran eklemin ilerleyen hasarında cerrahi işlemler gerekebilmektedir. Bu konuda ortodontik tedavi önleyici bir tedavidir. 

Tedavi süreci nasıl ilerler? 

Hastadan ölçüler, radyograflar ve fotoğraflar alınarak bir analiz sürecine başlanır. Tedavi kararı verildiğinde öncelikle çürük, kırık gibi ağız içi diğer hastalıklar tedavi edilmelidir. Aynı zamanda diş eti sağlıklı hale getirilmeli yoksa ortodontik tedavi süreci bozulabilmektedir. 

Beklenmedik bir etki ile karşılaştığınızda sadece doktorunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Bu sebeple merak edilen sorularınız için diş hekiminiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle 0 332 320 04 04 numaralı telefonumuzdan iletişime geçebilir; kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

 

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp