Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

Diş teli ne işe yarar? Diş teli nasıl takılır? Diş teli fiyatları ne kadar?

Diş teli tedavileri yani ortodontik tedaviler diş hekimliğinde çok yaygın uygulanan bir tedavi yaklaşımıdır.  

Çocuk ve genç yaşta bir çok kişide ortodontik diş telleri olduğunu hatırlarsınız.  Peki bu tedaviler neden uygulanmaktadır? Gerçekten faydaları bulunuyor mu? Ne işe yarıyorlar?  

Ortodontik tedaviler dişlerinde düzensiz bir dizilim olan insanların dişlerini belli bir sistem düzenine yerleştirmek için uygulanan tedavilerdir diyebiliriz.  

Çapraşık duran dişler estetik olmayan bir görüntüye sebep olurlar. Bununla birlikte konuşurken bazı seslerin düzgün çıkmamasına sebep olurlar. Genelde bu sebepler ile hastalar sosyal olarak rahatsızlık duyarlar.

Çapraşık dişlerin yaşatabileceği bir başka olumsuz durum da vardır. Birbirlerinin üstünde pozisyonlanmış dişlerin diş fırçası ile temizliği sağlanamaz. Bu durum bir çok diş çürüğü ve dişeti çekilmesine sebep olur. Ve erken yaşta diş kayıplarına yol açar. 

Diş teli takılırken acıtır mı? Diş teli tedavisi süresince diş ağrısı yapar mı? 

Tel takılması yani dişlere braket olarak isimlendirdiğimiz minik aparatların yerleştirilmesi hastalar tarafından hiç hissedilmeyen bir işlemdir. Özel braket yapıştırıcı rezinler sayesinde güçlü bir yapıştırma sağlanır.  Yaklaşık olarak 1 saat kadar sürer. Dişlerin üzerine yerleştirilen bu braketler özel teller sayesinde çalışmaya başlarlar ve dişler her geçen gün bir miktar daha düzelerek istenilen pozisyonlarına gelmeye başlarlar. Bu süreç yine son derece rahat bir şekilde ilerlemektedir. Yani özetle tedavi kişilere rahatsızlık yaşatmamaktadır.  

Diş teli tedavisinin ücreti neye göre belirlenir? Tedavisi neden pahalıdır? Bu konuya da açıklık getirelim. Diş teli tedavileri çok çeşitlidir. 6 ay sürebildiği gibi 3 yıl da sürebilmektedir.  Çok farklı özelliklerde, çeşitlerde bulunabilmektedir. Kişiye özel ortodontik apareyler kullanılması gerekebilir. Tedavilerde  hangi malzemelerin kullanılacağı tedaviye başlamadan önce planlanmaktadır. Herbst, forsus, TPA, twinblock gibi özel apareyler, self ligated, konvansiyonel braket sistemleri, titanium, termal niti, copper niti, stainless steel gibi farklı özelliklerde teller ve bunlara ek olarak bir çok malzeme tedavi esnasında kullanılabilmektedir.  Ve en önemlisi eksik veya yetersiz özellikteki malzeme ile tedavi ilerlememektedir. Bu sebeple her zaman kaliteli, yüksek standartlara sahip, başarısını kanıtlamış markalar ile çalışmak hem tedavi süresini kısaltacaktır, hem yüksek konfor sağlayacaktır, hem de tedavinin başarısını etkileyecektir. Bu sebeple ortodontik tedavinin belli bir maliyetinin olması kaçınılmazdır.

konya diş teli fiyatları

Peki diş teli taktırmazsak ne olur?  

Bir çok hasta tedavisi sürecinde oluşacak olan dişlerin üzerindeki “diş teli” görüntüsünü sevmediği için tedaviden uzaklaşmaktadır. Ancak günümüzde çapraşık dişler insanların dikkatini daha çok çekmektedir. Çünkü dişleri çapraşık bir kişi öz bakımını ihmal ediyor izlenimi yaratırken tedavi gören kişi ise herkesin görebileceği bir tedaviyi gördüğü için olağan karşılanmaktadır.  

Tedavimizi ihmal edersek muhtemelen ilerleyen yıllarda çene eklemlerinde geçmeyen ağrılar, dişlerde yeni çürükler, dişeti çekilmeleri ile de mücadele etmek zorunda kalınacaktır. Bu sebeple ufak yada büyük demeden bütün ortodontik çapraşıklıkların düzeltilmesini öneriyoruz.  

Beklenmedik bir durum ile karşılaştığınızda sadece doktorunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Bu sebeple merak edilen sorularınız için diş hekiminiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle 0 332 320 04 04 numaralı telefonumuzdan iletişime geçebilir; kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp