Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

Diş Beyazlatma Hakkında Merak Edilenler

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma basitçe anlatmak gerekirse; dişler gün içindeki kullanımına bağlı olarak renklenir. Kişinin bu durumdan rahatsız olmasıyla birlikte uygulanan tedavi beyazlatma işlemidir.

Diş Beyazlatma İşleminin Türleri Nelerdir?

Diş beyazlatma işlemi spesifik olarak renklenmiş tek bir dişe uygulanabileceği gibi gülüş hattındaki tüm dişlere uygulanabilmektedir. Genellikle tek başına renklenen dişler eski tedavilere veya alınmış olan travmalara bağlı olarak renklenmiş olabilmektedir. Tek bir dişe uygulanan beyazlatma işlemi ancak hekim tarafından yapılabilmektedir. Gülüş hattındaki dişlere uygulanan beyazlatma işlemi içinse iki yöntem mevcuttur. Bu yöntemler ofis tipi beyazlatma ve ev tipi beyazlatmadır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Ofis tipi beyazlatma diş hekimi kliniğinde hekim tarafından uygulanan hızlı ve etkili bir beyazlatma yöntemidir. Ev tipi beyazlatma yöntemlerine göre kullanılan ajanın konsantrasyonu daha yüksek olduğundan daha hızlı ve daha uzun etkili bir sonuç vermektedir. Eğer hastanın ağzında diş taşları mevcutsa beyazlatma işlemine başlamadan önce diş taşlarının temizlenmesi gerekmektedir. Beyazlatma işlemi için öncelikle diş etlerine koruyucu bir bariyer çekilir ve daha sonra dişlerin üzerine beyazlatıcı ajan uygulanır. Bu işlem kullanılan beyazlatma jelinin özelliklerine göre 15-45 dakika arası sürebilmektedir. Beyazlatma işlemi için yapılan bu uygulama 2-3 sefer, aynı veya farklı seanslarda tekrarlanabilmektedir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Ev tipi beyazlatmada kullanılan materyaller hastaya özgüdür. Bu materyallerin üretilmesi için öncelikle hastadan ölçü alınarak kişiye özel plaklar üretilir. Hazırlanan plaklar ve beyazlatma ajanını içeren jeller hastaya teslim edilir ve nasıl kullanması gerektiği açıklanır. Ev tipi beyazlatmada kullanılan ajanın konsantrasyonu ofis tipine göre daha düşük olduğu için beyazlatma işlemi daha yavaş gerçekleşir.

Sizin için hangi yöntemin uygun olacağı veya beyazlatmayla diş renginizin değişip değişmeyeceğine diş hekiminizin karar vermesi gerekmektedir.

Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Diş beyazlatma işleminden sonra ilk birkaç hafta sigara, çay, kahve, salçalı yemekler gibi koyu renkli ve dişin hızlı renklenmesine sebep olabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. İşlemden sonra hassasiyet görülebilir ancak bu hassasiyet geçicidir.

Beklenmedik bir etki ile karşılaştığınızda sadece doktorunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Bu sebeple merak ettiğiniz sorularınız için diş hekiminiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle 0 332 320 04 04, 0544 233 01 77 numaralı telefonlarımızdan iletişime geçebilir; Konya Meram’da bulunan Beyaz Meram Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 

 

Dişi en çabuk ne beyazlatır?

Diş beyazlatmada karbonat, sirke vb. gibi maddeler çevrenizden önerilebilir. Bu tarz uygulamalar dişinizde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Diş beyazlatma işlemi kaç dk ?

Diş beyazlatma işlemi yaklaşık 1-1,5 saat süren bir seansta tamamlanabilir.

Muz kabuğu dişleri beyazlatır mı?

Diş beyazlatma konusunda muz kabuğunun etkili olduğuna dair herhangi bilimsel bir bulgu yoktur.

Dişteki sigara lekesi nasıl çıkar ?

Sigara dişlerde fırçalama ile giderilemeyen lekelere neden olabilir. Tercih edilecek en iyi yöntem diş hekimine başvurmanızdır.

Çok su içmek dişleri beyazlatır mı?

Su içmek ile diş beyazlığı arasında net bir bağlantı olmasa da sık sık su tüketmek diş yüzeyinde lekelenme yapabilecek yiyecek içecek kalıntılarını uzaklaştıracağından beyaz kalmasına yardımcı olabilir.

 

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp