Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir sorusundan önce ağrının neden oluştuğu düşünülmelidir. Diş ağrısı çoğunlukla diş, diş eti, ağız mukozası, çene kemikleri gibi yerlerde görülebilen hastanın tam olarak lokalizasyonunu belirleyemediği bir ağrı tipidir. Ağrı sürekli ve zonklayıcı tarzda olabileceği gibi dönemsel olarak başlayan ve sürekli olmayan bir şekilde devam edebilmektedir. Diş ağrısının neden meydana geldiği veya nasıl tedavi edileceği hemen anlaşılamayabilmektedir. Bu yüzden hastalar klinik ve radyolojik olarak incelenmeli, mümkün olabilecek ağrı sebepleri belirlenmeli ve bunların eliminasyonuna yönelik tedavi planlaması yapılarak en kısa zamanda uygulanmalıdır. 

Diş ağrısının belirtileri nelerdir sorusunun cevabı ise birçok belirtiyle tanımlanabilmektedir. Bu belirtiler; sıcak veya soğuk su temasıyla başlayan ağrı, keskin bir ağrı, sürekli bir ağrıyla beraber seyreden diş etinde şişlik, ağızda kötü tat, ateş, ağız açıklığında kısıtlılık, fonksiyonda kayıp yani çiğneyememe veya konuşamama, nefes alamama, ağız içi veya ağız dışında görülebilecek şişlik, enfekte sıvı akışı, başa veya diğer çevre dokulara yansıyan ağrı olabilmektedir. Özellikle nefes almada zorluk, yutmada zorluk gibi belirtiler mevcutsa biran önce doktora başvurulması gerekmektedir. 

Diş ağrısı neden olur sorusunun cevabına gelirsek bunun birçok sebebi olabilmektedir. Bir veya birden fazla dişte çürük, eski restorasyonlar, dişin üst kısmının veya dişin kökünün kırılmış veya çatlamış olması, diş sıkma, dizilimi düzgün olmayan dişlerin kuvvet dağılımının uygun olmaması sebebiyle oluşan travma, yapılan operasyonlar sonrası iyileşme aşaması, dişlere veya yumuşak dokulara bağlı gelişen abseler, çene eklemi olarak bilenen temporamandibular eklem zedelenmeleri, sinüs boşluklarının enfektif hastalıkları bu tip ağrıların sebebi olabilmektedir. 

diş ağrısına ne iyi gelir, konya meram diş hekimi onur küçükkağnıcı

Her diş ağrısını evde geçirmek mümkün olmamaktadır. Özellikle gece bizi uykumuzdan uyandıran veya zonklayan tarzda bir ağrıyı evde geçirmek mümkün değil. Çünkü bu dişin iç dokularından kaynaklanan bir ağrıdır ve hastanın oraya müdahale etmesi mümkün değildir. 

Diş etinin zedelenmiş olmasına bağlı oluşan bir ağrı varsa birkaç günde toparlayacaktır. Peki diş ağrısına ne iyi gelir? Eğer ağız içi bir ağrımız varsa sistemik durumumuzun el verdiği basit bir ağrı kesici içip en yakın zamanda bir diş hekimine gitmemiz gerekmektedir. Bu süreçte karanfil, alkol, ilaç gibi yabancı maddeleri direkt ağız ortamına uygulamak doğru değildir. Konya Meram’da bulunan Beyaz Meram Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizden daha detaylı bilgi alabilir, tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp