Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

Ağız Kokusu Neden Olur? Ağızda Koku Şikayetleri


Ağız kokusuyla alakalı çok fazla şikayet gelebiliyor ve oldukça geniş bir konu aslında. Latince Halitosis olarak bilinen ağızda koku problemine bir çok etken sebep olabilir.

Ağzınız kokuyorsa bunun sebebi dişleriniz olabilir. Diş etleriniz ya da yirmilik dişiniz ağız kokusuna sebep olabilir. Bunun yanında, tonsil problemleriniz olabilir. Ya da akciğer, karaciğer, mide ya da sindirim sistemi problemi yaşıyor olabilirsiniz. Yani birden fazla sebep ağız kokusuna sebep olabiliyor.

Kokuyu gidermek için ilk etapta ağız ve diş sağlığımızı korumalıyız. Ağız ve diş sağlığı haricindeki problemleriniz için iç hastalıkları uzmanlarına görünmenizi öneriyorum.

Diş eti problemleri gerçekten çok yoğun bir ağız kokusuna sebep olabiliyor. Bir de ağızda, dişlerimizde bulunan çürüklerin içerisindeki bakteri yuvalanmalar çok ciddi seviyede rahatsız edici ağız kokusuna sebep olabiliyorlar.

Birinci aşamada, diş etlerinde bir tedavi gerçekleştirilir. İkinci aşamada dişlerde çürükler varsa bu çürükler temizlenir, tedavi edilir, çekilmesi gereken diş varsa bu diş çekilir, eksik dişler varsa tamamlanır ve bundan sonrasında ağız bakımı ile alakalı bazı eğitimler verilir. Ağız hijyen eğitimi verilir. Dişlerin nasıl fırçalanması gerekiyor, ağız bakımını nasıl sağlarız gibi sorular cevaplandırılır.

Son olarak hastamız kontrole bırakılır ve hastamızın takibi yapılır. Eğer ağız kokusu hala devam ediyor ise sindirim sistemi ile alakalı, solunum sistemiyle alakalı ya da genel sistemik bir rahatsızlıktan dolayı bir ağız kokusu var ise onun da tedavisi iç hastalıkları uzmanı tarafından takip edilmelidir.

Beklenmedik bir diş problemi ile karşılaştığınızda sadece doktorunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Bu sebeple merak edilen sorularınız için diş hekiminiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle 0 332 320 04 04 numaralı telefonumuzdan iletişime geçebilir; kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp