Diş Hekimi Konya0 332 320 04 04

20lik Diş Çekimi Hakkında En Çok Merak Edilenler

20lik diş ler normal şartlarda ağız içimizde en son olarak süren üçüncü büyük azı dişlerimizdir. 20 yaş dişleri olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle dört tane olması beklenirken, bazen daha az sayıda da oluşabilmektedir.  Zamanla beslenme şeklimizin değişmesi, parçalayıcı beslenme şeklinin yerini daha yumuşak beslenmeye bırakması 20 yaş dişlerimizin artık işlevsiz kalmasına sebep olmuştur. Bu yüzden genelde çenelerimizde 20 yaş dişlerimize yer olmadığından dişlerimiz süremiyor, diğer bir deyişle gömülü kalıyor ya da hiç oluşmuyor.

20lik Diş Çıkma Belirtileri Nelerdir? 20 Yaş Dişleri Nasıl Çekilir?

20 yaş dişlerimiz çıkarken ağrı, ağız içi veya dışı şişlik, apse, komşu dişlere ve/veya çene kemiğine zarar verme, baskı, kulak ağrısı, baş ağrısı, enfeksiyon gibi belirtiler gösterebilmektedir.  Bu durumda dişlerimiz hiç ağrımasa bile ağız sağlığımızı olumsuz etkileyebileceği için çekilmesi gerekebilir, bunun kararını yalnızca diş hekiminiz gerekli radyolojik ve klinik incelemeleri yaptıktan sonra karar verebilir.

Eğer dişlerimizin görüntüsünden rahatsızsak ve dişlerimizin görüntüsünü ortodontik tedavi yöntemlerinden tel tedavisi veya şeffaf plak tedavisi aracılığıyla düzeltmeye karar verdiysek 20 yaş dişlerimizin durumu değerlendirilmeli ve eğer tedavinin gidişatını engelleyecek bir durum mevcutsa uygun tekniklerle 20 yaş dişleri uzaklaştırılmalıdır. Ancak bu her tedavide 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerektiği anlamını taşımamaktadır. 20 yaş dişlerinizin ağızda kalıp kalmayacağına diş hekiminiz karar vermelidir.

20 yaş dişlerimizin çekim yöntemleri çok çeşitlilik gösterebilmektedir. Bazen 20 yaş dişlerimizin çekilmesi normal bir diş çekiminden daha kısa sürer. Bazen de cerrahi çekim tekniklerinden faydalanmak gerekir. Burada asıl önemli olan kısım 20 yaş dişleri çekilirken lokal anestezi aracılığıyla dişiniz, diş etiniz, kemiğiniz geçici olarak uyuşturulacağıin hiç ağrı hissedilmemektedir.

20 Yaş Diş Çekimi Ağrı Yapar Mı?

20 yaş dişlerinin çekiminden sonra çok şiddetli bir ağrı yaşanmaz. Fakat bununla birlikte işlemin nasıl olduğu ve kişinin yapısal özellikleriyle değişebilecek miktarda şişlik, morluk, bir miktar ağız açmada kısıtlılık olabilmektedir. Eğer siz de 20 yaş dişlerinizle ilgili olarak bir problem yaşıyorsanız veya 20 yaş dişlerinizin durumuyla ilgili bilgi almak istiyorsanız Konya Meram’da bulunan Beyaz Meram Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizden randevu alıp gerekli klinik ve radyolojik incelemeleri yaptırabilirsiniz.  

Beklenmedik bir diş problemi ile karşılaştığınızda sadece doktorunuzdan sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Bu sebeple merak edilen sorularınız için diş hekiminiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle 0 332 320 04 04 numaralı telefonumuzdan iletişime geçebilir; kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer tedavilerimizi Neler Yapıyorum sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

 

20 yaş diş çekimi zor mu?

Çoğu durumda normal bir diş çekiminden daha kısa sürebilir. Fakat bazı durumlarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Ağrı yapmayan 20 lik diş çekilir mi?

Eğer gelecekte ortodontik bir sorun çıkması ihtimali var ise çekilmesi gerekebilir. Diş hekiminizin değerlendirmesi sonucu karar verilebilir.

20 lik diş ağrısına ne iyi gelir?

Buz kompresi uygulamak ve ağrı kesici kullanımı ağrı üzerinde geçici rahatlama sağlayacaktır. Fakat en kısa sürede bir diş hekimine başvurulması gerekir.

Onur KÜÇÜKKAĞNICI YUKARI
Hemen Ara WhatsApp