Pembe estetik nedir? Pembe estetik uygulayan diş hekimleri var mı?

Pembe estetik nedir? Pembe estetik uygulayan diş hekimleri var mı? Pembe estetik acılı bir işlem midir? Pembe estetik kanamalı bir işlem midir? Pembe estetik nasıl yapılır? Pembe estetik fiyatları ne kadardır? Lazer ile pembe estetik yapılabilir mi?

Estetik ve yüzümüz ile orantılı bir gülümseme artık bir ihtiyaç haline geldi. Sosyal olarak daha aktif yaşadığımız bu yıllarda daha etkili bir gülümsemeye sahip olan insanların yüksek özgüvene sahip olduklarını biliyoruz ve herkes gibi biz de estetik, güzel ve tatmin edici bir gülümsemeye kavuşmak istiyoruz.

Gülümseme bir çok komponent içermektedir. Dişlerimiz, diş etlerimiz, dudaklarımız, çene yapımız, elmacık kemiklerimiz, göz yapılarımız… neredeyse yüzümüzün tamamı bir uyum içerisinde olduğunda çok daha etkili ve özgüven içeren bir gülümsemeye sahip olabiliriz.

Dudaklarımız ve diş etlerimiz gülümseme de pembe alanları oluşturmaktadırlar. Dişlerimiz ise beyaz alanları oluşturmaktadırlar.

Eğer dudaklarınız ince bir yapıya sahip ise dudak dolguları ile yüzümüze daha orantılı bir dudak yapısına sahip olabilirsiniz. Dudaklarınız gülümseme esnasında çok fazla hareket ediyorsa ve yukarı çıkıyorsa dudaklarınıza yapılacak ve bir dakika süren acısız ağrısız kanamasız dudak botoksu uygulaması ile dudak hareketleriniz kontrol altına alınabilir. Gülümseme esnasında çok yukarı hareket kabiliyeti olan dudaklar diş etlerimizin gereğinden fazla görünmesine sebep olacağı için istenilmeyen bir görüntü oluşturabilmektedir. 1 dakika süren dudak botoksu ile dudak hareketleri kontrol altına alınabilir ve 6—8 ay süre ile istediğiniz güzel görüntü elde edilebilmektedir.
Bir diğer seçenek ise kip repositioning operasyonudur.uygun olan hastalarımızın tercihi doğrultusunda dudak kaslarına uygulanabilen bir cerrahi işlemdir. Dudak kaslarının bağlantı noktaları yer değiştirilerek gülümseme esnasında fazla hareketli olan dudak dokusunun hareketi kısıtlanacağı için kalıcı olarak istenilen görüntü elde edilebilmektedir.

Diş etleri gülümseme estetiğinde çok büyük önem arzetmektedir. Sağlıklı diş etleri pembe görünürler. Sağlıklı olmayan diş etleri kötü bir görüntüye sebep olabilir. Siyah görünen diş etleri lazer ile depigmentasyon işlemi ile pembe görüntüsüne kavuşabilir. Ortalama 20 dakika süren. Lokal (bölgesel) anestezi (uyuşturma) ile ağrısız acısız ve kanamasız olarak yapılabilen bu işlemin sonrasında ertesi gün hastalarımız sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedirler.

Diş etleriniz sağlıklı ama dişlerinizin üstünü örtüyor ise o zaman lazer gingivectomy (diş etini kesme) işlemi uygulanabilir. Dişlerinizin ön planda olduğu bir gülümseme sizin daha orantılı ve estetik bir gülümsemeye kavuşmanızı sağlayacaktır. Ön muayene ile bu işlem için diş etlerinizin uygun olup olmadığı incelenmelidir. Lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yapıldıktan sonra yumuşak doku lazeri ile uygun dozlarda lazer uygulaması yapılarak önceden belirlenen Zenith noktalarına kadar diş etleri alınır ve geri planda kalan dişler ön plana çıkarılarak gülümseme estetiği yani pembe estetik sağlanmış olur. İşlem sonrasında hastalarımız hemen sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedirler.

Diş Hekimi
Onur KÜÇÜKKAĞNICI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir